Strona głównaMateriały PartneraBudowa i remontPompy ciepła - jak działa, rodzaje i jaką wybrać?

Pompy ciepła – jak działa, rodzaje i jaką wybrać?

Wprowadzenie

Pompy ciepła są coraz popularniejszym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania domów. To ekologiczne urządzenia, które wykorzystują energię z otoczenia do produkcji ciepła. W tym artykule dowiesz się, jak działają pompy ciepła, jakie są ich rodzaje oraz jaką pompę ciepła warto wybrać do swojego domu.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię z jednego miejsca (np. powietrza, wody lub gruntu) i przekształca ją w ciepło, które może być wykorzystane do ogrzewania budynku. Działa na podobnej zasadzie jak lodówka, ale w odwrotny sposób. Pompa ciepła składa się z kilku podstawowych elementów:

 • Parownik – Parownik to miejsce, w którym ciecz robocza pobiera ciepło z otoczenia (np. powietrza zewnętrznego). Ciepło to powoduje, że ciecz robocza przekształca się w gaz.
 • Sprężarka – Sprężarka jest odpowiedzialna za sprężenie gazu, co podnosi jego temperaturę. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie odpowiedniego poziomu ciepła, które może być przekazane do systemu grzewczego.
 • Skraplacz – Skraplacz jest miejscem, w którym gorący gaz oddaje ciepło do systemu grzewczego w budynku. Gaz skrapla się, stając się ponownie cieczą.
 • Układ rozprężny – Układ rozprężny odpowiada za obniżenie ciśnienia cieczy roboczej, co przywraca jej pierwotny stan.

Pompy ciepła mogą być wykorzystywane zarówno do ogrzewania, jak i do chłodzenia budynków.

Rodzaje pomp ciepła

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła, które różnią się źródłem pobierania energii oraz zastosowaniem. Najpopularniejsze rodzaje to:

Pompy ciepła powietrze-powietrze

Te pompy ciepła pobierają energię z powietrza zewnętrznego i dostarczają ciepło do powietrza wewnętrznego budynku. Są stosunkowo proste w montażu i nie wymagają systemu grzewczego z podłogówką.

Pompy ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła tego typu wykorzystują energię z powietrza zewnętrznego i przekazują ją do wody, która jest wykorzystywana do ogrzewania budynku oraz podgrzewania wody użytkowej. Są łatwe w montażu i nie wymagają dużego miejsca na zewnątrz.

Pompy ciepła woda-woda

Te pompy ciepła pobierają energię z wody gruntowej lub zbiornika wodnego i przekazują ją do wody obiegającej w systemie grzewczym. Wymagają odpowiedniego dostępu do źródła wody i są bardziej skomplikowane w instalacji.

Pompy ciepła grunt-woda

Pompy ciepła grunt-woda wykorzystują energię zgromadzoną w gruncie do produkcji ciepła. Są efektywne energetycznie, ale wymagają głębokich odwiertów w ziemi.

bat pompa ciepla

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła mają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Oto kilka z nich:

 • Oszczędność energii: Pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia, co oznacza mniejsze zużycie paliw kopalnych. Dzięki temu można oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie.
 • Ekologia: Pompy ciepła emitują mniej szkodliwych substancji do atmosfery, co przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.
 • Wielofunkcyjność: Pompy ciepła mogą być wykorzystywane do ogrzewania domów, podgrzewania wody użytkowej oraz chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim.
 • Długotrwałość: Pompy ciepła są trwałymi urządzeniami, które mogą służyć przez wiele lat, jeśli są odpowiednio konserwowane.

Wybór odpowiedniej pompy ciepła

Wybór odpowiedniej pompy ciepła może być wyzwaniem. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Wielkość budynku – Wielkość budynku ma wpływ na moc pompy ciepła, dlatego ważne jest dopasowanie jej do zapotrzebowania na ciepło.
 2. Izolacja budynku – Dobrze docieplony budynek wymaga mniejszej mocy pompy ciepła, dlatego ważne jest ocenienie poziomu izolacji przed dokonaniem wyboru.
 3. Lokalizacja – Rodzaj dostępnego źródła energii (powietrze, woda, grunty) w okolicy budynku ma znaczenie przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła.
 4. Budżet – Koszt zakupu, instalacji i eksploatacji pompy ciepła to również czynnik, który należy uwzględnić podczas wyboru.

Czynniki wpływające na wybór

Podczas wyboru pompy ciepła warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą wpłynąć na efektywność i wydajność systemu:

 • Efektywność energetyczna: Sprawdź oznaczenie energetyczne pompy ciepła. Im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej efektywna jest pompa.
 • Głośność: Pompy ciepła mogą generować pewien poziom hałasu. Warto sprawdzić specyfikację producenta, jeśli zależy nam na cichym działaniu.
 • Marka i renoma producenta: Dobry producent o uznanej renomie zapewni wysoką jakość urządzenia i wsparcie techniczne.
 • Gwarancja: Sprawdź, jak długa jest gwarancja na pompę ciepła. Dłuższa gwarancja daje większą pewność co do jakości produktu.

pompa ciepla m15 vasti zestaw

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna pomp ciepła jest ważnym czynnikiem przy wyborze. Można ją określić za pomocą dwóch wskaźników:

 1. Współczynnik efektywności energetycznej (COP) – COP to wskaźnik, który określa stosunek dostarczonego ciepła do zużytej energii elektrycznej. Im wyższy COP, tym bardziej efektywna jest pompa.
 2. Współczynnik sezonowej wydajności energetycznej (SCOP) – SCOP uwzględnia efektywność pomp ciepła w różnych warunkach pogodowych i uwzględnia całoroczną wydajność. Im wyższy SCOP, tym bardziej efektywna jest pompa.

Montaż i konserwacja

Montaż pompy ciepła powinien być wykonany przez profesjonalistę, który posiada doświadczenie w instalacjach tego typu. Ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki dla pompy oraz zgodność z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Konserwacja pompy ciepła polega na regularnym czyszczeniu i sprawdzaniu jej działania. Warto także regularnie kontrolować parametry pracy i ewentualnie przeprowadzać konserwację techniczną.

BAT POMPY CIEPLA

Ogrzewanie podłogowe a pompa ciepła

Pompy ciepła doskonale współpracują z systemami ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierne i komfortowe rozprowadzenie ciepła w pomieszczeniu. Pompa ciepła dostarcza wystarczającą ilość ciepła do systemu ogrzewania podłogowego, co sprawia, że jest to efektywne i ekonomiczne rozwiązanie.

Pompy ciepła w Polsce

Pompy ciepła zyskują coraz większą popularność w Polsce. Ogrzewanie przy użyciu pomp ciepła jest ekologiczne i pozwala na oszczędność energii. Programy dotacyjne i ulgi podatkowe wspierają inwestycje w ekologiczne technologie, co sprzyja rozwojowi rynku pomp ciepła w Polsce.

Wnioski

Pompy ciepła są nowoczesnym i ekologicznym rozwiązaniem w dziedzinie ogrzewania. Działają na zasadzie przekształcania energii z otoczenia w ciepło, co pozwala oszczędzać energię i chronić środowisko. Wybór odpowiedniej pompy ciepła zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj budynku, lokalizacja czy budżet. Ważne jest także dbanie o efektywność energetyczną i regularną konserwację.

 

Zamów audyt – OZE z BAT

 

Must Read