Fitness – hobby czy styl życia?

Newstech Komentarze: 0 Kategoria: Materiały Partnera, Sport 5 maja 2019
post-image

Słowo fitness już dawno przestało być dla wielu ludzi jedynie formą aktywności. Obecnie jest to tak naprawdę styl życia. Szerokie pojęcie, które oprócz ćwiczeń obejmuje także sposób odżywiania. Niektórzy nazywają go nałogiem, jeszcze inni pasją. Wiele osób jest „fit” jedynie od święta. Są też tacy, w życiu których filozofia fitness wypełnia każdą minutę. Może zatem warto przyjrzeć się bliżej fenomenowi fitnessu?

Narodziny fitness

Początek fitnessu nierozerwalnie wiąże się z powstaniem oraz popularyzacją aerobiku. Jego kolebką są Stany Zjednoczone. A za oficjalnego Twórcę uznawany jest Kenneth Cooper, który pracował wtedy w NASA. Zajmował się głównie tworzeniem programów kondycyjnych dedykowanych dla amerykańskich astronautów.

Badania prowadzone na tysiącach osób pozwoliły mu na stworzenie głównych założeń aerobiku. Jako cechę charakterystyczną ćwiczeń aerobowych (tlenowych) dr Cooper wskazywał stan organizmu, w którym układ krążenia i oddychania pracują w ten sposób, aby organizm podczas wysiłku był w stanie pobierać wystarczająco dużo tlenu i unikać okresów niedotlenienia.

Hollywoodzka kariera

Twórcą ćwiczeń aerobowych był Cooper, ale prawdziwą twarzą, która wypromowała tą formę aktywności wśród milionów, stała się światowej sławy aktorka Jane Fonda. A wszystko dzięki…złamanej nodze. Fonda nabawiła się poważnej kontuzji na planie filmowym w 1979 roku. Jako, że za 2 miesiące rozpoczynała zdjęcia do kolejnej produkcji czasu na rehabilitację było bardzo mało.

To właśnie wtedy trafiła do klubu, gdzie prowadzono zajęcia gimnastyczne dla kobiet. Ćwiczenia jednak odbywały się w rytm muzyki dyskotekowej, co wtedy było prawdziwym „novum”. Po trzech dniach intensywnych zajęć Fonda miała problem z poruszaniem. Po tygodniu nie wyobrażała sobie dnia bez solidnej dawki ćwiczeń. Klasyczne uzależnienie.

Zafascynowana aerobikiem aktorka otworzyła w Los Angeles własny fitness klub o nazwie „Fondas’s Studio”. Niedługo potem ruszyła prawdziwa lawina. Występy w telewizji, wydane książki oraz kasety video z ćwiczeniami sprawiły, że cała Ameryka zaczęła fascynować się ćwiczeniami fitness. Miliony ludzi nie tylko dowiedziały się o tej formie aktywności, ale także zaczęły ją uprawiać.

Ten boom dotarł także do Europy. Jego prekursorką na Starym Kontynencie była Sydney Rome, była gwiazda Hollywood i modelka występująca na okładce „Playboya”.

Fitness w Polsce zaczął się „Pod Skocznią”

W Polsce ćwiczenia aerobowe rozpropagowała w 1981 roku znana gimnastyczka, Hanna Fidusiewicz. Jako pierwsza Polka ukończyła specjalistyczny kurs aerobiku w Paryżu. „Prezentacje” ćwiczeń prowadziła w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W 1983 roku Fidusiewicz otworzyła Warszawie pierwszy w Polsce klub fitness o nazwie „Fitness Klub Pod Skoczną”.  Oferta klubu nie była zbyt szeroka ponieważ obejmowała jedynie zajęcia przy muzyce. Niemniej jednak miejsce cieszyło się ogromną popularnością.

Kolejne lata przyniosły rozwój fitnessu w Polsce, czego wyrazem było otwieranie nowych klubów oraz poszerzenie oferty. Obok zajęć przy muzyce pojawiła się także siłownia, która miała być swego rodzaju alternatywą dla mężczyzn. Niedługo później w ofercie znalazły się gabinety masażu, sauny oraz szereg usług „towarzyszących” jak kawiarnie czy salony fryzjerskie.

Zarówno w Polsce jak i na całym świecie dynamiczny wzrost popularności fitnessu spowodował jego rozwój, którego wyrazem były nowe formy ćwiczeń aerobowych. Jednocześnie stanowiło to odpowiedź na bardzo zróżnicowane potrzeby i oczekiwania Klientów odwiedzających kluby fitness. Chęć dotarcia do jak najszerszej grupy nakazywała dostosowanie programów treningowych do zróżnicowanych możliwości odbiorców.

Fitness to sposób życia

Trudno jednoznacznie zdefiniować słowo fitness. Jest to pojęcie wielu znaczeń. Dosyć powszechnie tym określeniem nazywa się fizjologiczny stan sprzyjający zabezpieczeniu przed chorobą. Jest to sposób myślenia, postępowania, przestrzegania zasad, a nawet wspólnego spędzania czasu z bliskimi. Czy ograniczeniem dla niego może być wiek? Absolutnie nie! Fitness możemy uprawiać od najmłodszych lat.

A jaki jest górny limit wieku? Badania na ten temat prowadzone były w 1988 roku przez Waltera Fronterę oraz w 1994 roku przez dr Marię Fiatarone i dr Miriam Nelson. Testy prowadzono z udziałem osób w przedziale wieku 40-90. W każdym przypadku stwierdzono pozytywny wpływ zajęć aerobowych na kondycję fizyczną. To najlepszy dowód na to, że filozofia fitness nie zna ograniczeń wiekowych.

Szereg badań dowodzi również, że ćwiczenia fitness mają zbawienny wpływ na szereg aspektów naszego życia. Zwiększenie sprawności fizycznej, rozwój mięśni, poprawa wytrzymałości oraz wydolności organizmu to tylko niektóre z zalet treningu. Poprawa przemiany materii oraz redukcja wagi to kolejne pozytywne skutki, na których zależy wielu osobom rozpoczynającym ćwiczenia. Ale fitness to także osiąganie równowagi psychicznej, forma pokonania stresu czy idealny lek na poprawę snu.

Fitness w XXI wieku

Otyłość jest plagą XXI wieku. W coraz większym stopniu dotyka najmłodszych. Zamiłowanie do fast foodów i gier na konsoli to najkrótsza droga do wielu poważnych chorób. Skutecznym lekiem w walce z otyłością staje się fitness. Jego popularność, powszechność i moda na zdrowy styl życia skutecznie przeciwstawia się zagrożeniom, jakie niesie ze sobą dynamiczny rozwój cywilizacji.

Wycieczki rowerowe, basen czy chociażby biegi na orientację doskonale sprawdzają się jako formy aktywności dla dzieci. Zachęcenie do działania to bardzo odpowiedzialna rola, jaka spoczywa na rodzicach. Ich świadomość w tym przypadku jest kluczowa. To oni dają przykład i pobudzają do aktywności. Sami także tej aktywności potrzebując.

Fitness pomaga zachować młodość starszym

Fitness to idealny sposób na zatrzymanie czasu. Żyjąc w biegu potrzebujemy oderwania od codziennych stresów. Fitness staje się azylem. Przestrzenią, w której możemy naładować baterie, poszukać inspiracji czy chociażby rozładować codzienne napięcia. Maksymalna wydajność organizmu przypada na wiek między 20 a 30 rokiem życia. Od 35 roku życia nasz organizm zaczyna tracić swoją sprawność. Regularny trening pomaga zniwelować skutki tego procesu. Nie może go zatrzymać, ale pozwala nam zachować świetną formę przez wiele kolejnych lat.

Ćwiczenia fitness pojawiły się w naszej przestrzeni jeszcze w latach 70-tych. Obecnie jednak ich rola jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Pędzący świat wysysa z nas całą energię i wyniszcza organizm. Życie zawodowe absorbuje nas tak mocno, że zapominamy o innych aspektach naszego życia. Fitness pozwala powiedzieć STOP! Pozwala zmienić tempo, nabrać dystansu i zadbać o siebie. To fenomen i być może ratunek dla naszej cywilizacji.

Polecamy:

Ziołowa apteka internetowa
Zioła lecznicze Apteka ziołowa Naturalnie Zdrowi

pralnia hotelowa electrolux wyposazenie pralni24

Pralnia hotelowa Electrolux – wyposażenie pralni Radisson Blu

15 grudnia, 2018
sznurowki sznurowadla silikonowe elastyczne sportowe fitness hickies 7

Silikonowe sznurowadła – test produktu

24 maja, 2019
Wyświetlenia: 958

Napisz nam co o tym myślisz